برگزیدگان چهلمین جشنواره فیلم فجر با دریافت سیمرغ‌های بلورین مشخص شدند.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی روابط عمومی جشنواره فیلم فجر، چهلمین جشنواره فیلم فجر با برگزار شدن مراسم اختتامیه و اهدای جوایز به برگزیدگان در مرکز همایش‌های برج میلاد به پایان رسید.

 

* برگزیدگان بخش‌های مسابقه تبلیغات سینمای ایران
سیمرغ بلورین بهترین عکس: حبیب مجیدی برای فیلم «منصور»
دپیلم افتخار بهترین پوستر: احسان برآبادی «پیرمردها نمی‌میرند» [در این بخش سیمرغ اهدا نشد]
سیمرغ بلورین بهترین آنونس: امید میرزایی برای فیلم «صحنه زنی» و «تک تیرانداز»


* نامزدها و برگزیده بهترین فیلم‌های کوتاه داستانی
1. ارفاق (کارگردان: رضا نجاتی، تهیه‌کننده: سولماز وزیرزاده) - [برگزیده]
2. گذشته (کارگردان: حمید محمدی، تهیه‌کننده: حمید محمدی و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی)
3. ویار (کارگردان و تهیه‌کننده: حورا طباطبایی)


* نامزدها و برگزیده بهترین فیلم‌های مستند
1. احتضار (کارگردان: حجت طاهری، تهیه‌کننده: حجت طاهری، عبدالخالق طاهری) - [برگزیده]
2. دبستان پارسی (کارگردان و تهیه‌کننده: حسن نقاشی)
3. سرباز شماره صفر (کارگردان و تهیه‌کننده: محمد سلیمی‌راد)

 

اسامی نامزدها و برگزیدگان این دوره بخش سودای سیمرغ به شرح ذیل است:

 

جایزه سیمرغ زرین بهترین فیلم از نگاه ملی (جایزه سرباز وطن): «بدون قرار قبلی» به کارگردانی بهروز شعیبی و تهیه‌کنندگی محمود بابایی
سیمرغ بلورین جایزه ویژه هیات داوران: فیلم «برف آخر» به کارگردانی امیرحسین عسگری
دیپلم افتخار جایزه ویژه هیات داوران: فیلم «دِرب» به کارگردانی سیدهادی محقق
 

* نامزدها و برگزیده بهترین جلوه‌های بصری
1- محمد برادران برای فیلم «خائن‌کشی»
2- امین پهلوان‌زاده برای فیلم «مرد بازنده»
3- کامیار شفیع‌پور برای فیلم «برف آخر»
4- فرید ناظرفصیحی برای فیلم «بیرو»
5- حسن نجفی و امیر ولی‌خانی برای «دسته دختران» - [برگزیده]

 

* نامزدها و برگزیده بهترین جلوه‌های ویژه میدانی
1- آرش آقابیگ برای فیلم «خائن‌کشی»
2- آرش آقابیگ برای فیلم «شهرک»
3- حمید رسولیان برای فیلم «ضد»
4- محسن روزبهانی و کاووس روزبهانی برای فیلم «دسته دختران»
5- ایمان کرمیان برای فیلم «موقعیت مهدی»  - [برگزیده]

 

* نامزدها و برگزیده بهترین چهره‌پردازی
1- مونا جعفری برای فیلم «علف‌زار»
2- شهرام خلج برای فیلم «موقعیت مهدی»
3- عظیم فراین برای فیلم «بیرو»
4- مرتضی کهزادی برای فیلم «ضد»
5- امید گلزاده برای فیلم‌های «برف آخر» و «شادروان» - [برگزیده]

 

* نامزدها و برگزیده بهترین طراحی صحنه
1- سهیل دانش‌اشراقی برای فیلم «خائن‌کشی»
2- امیر زاغری برای فیلم «موقعیت مهدی»
3- محمدرضا شجاعی برای فیلم «دسته دختران»
4- محمدرضا شجاعی برای فیلم «ضد» - [برگزیده]
5- آیدین ظریف برای فیلم «2888»
6- علی نصیری‌نیا برای فیلم «برف آخر»

 

* نامزدها و برگزیده بهترین طراحی لباس
1- بهزاد آقابیگی برای فیلم «موقعیت مهدی»
2- مارال جیرانی برای فیلم «خائن‌کشی» - [برگزیده]
3- فاطمه صفری‌زاده برای فیلم «شادروان»
4- زهرا صمدی برای فیلم «نگهبان شب»
5- علی نصیری‌نیا برای فیلم «برف آخر»

 

* نامزدها و برگزیده بهترین صدابرداری
1- مهدی ابراهیم‌زاده برای فیلم «دسته دختران»
2- بابک اردلان برای فیلم «شادروان»
3- مسیح حدپور سراج برای فیلم «موقعیت مهدی» - [برگزیده]
4- عباس رستگارپور برای فیلم «بدون قرار قبلی»
5- امیر نوبخت حقیقی برای فیلم «شب طلایی»

 

* نامزدها و برگزیده بهترین صداگذاری
1- فرامرز ابوالصدق برای فیلم «دسته دختران»
2- امین شریفی برای فیلم «ضد»
3- علیرضا علویان برای فیلم‌های «علف‌زار» و «بدون قرار قبلی» - [برگزیده]
4- امیرحسین قاسمی برای فیلم‌های «خائن‌کشی» و «نگهبان شب»
5- نعیم مسچیان برای فیلم «2888»

 

* نامزدها و برگزیده بهترین موسیقی متن
1- حبیب خزایی‌فر برای فیلم «مرد بازنده»
2- فردین خلعتبری برای فیلم «ماهان»
3- فردین خلعتبری برای فیلم «هناس»
4- مسعود سخاوت‌دوست برای فیلم «موقعیت مهدی» - [برگزیده]
5- بهزاد عبدی برای فیلم «علف‌زار» - [دیپلم افتخار]

 

* نامزدها و برگزیده بهترین تدوین
1- ژیلا ایپکچی برای فیلم «شهرک»
2- حسین جمشیدی گوهری برای فیلم «موقعیت مهدی»
3- سپیده عبدالوهاب برای فیلم «خائن‌کشی»
4- حمید نجفی‌راد برای فیلم «دسته دختران» 
5- حمید نجفی‌راد برای فیلم «علف‌زار» - [برگزیده]

 

* نامزدها و برگزیده بهترین فیلمبرداری
1- وحید ابراهیمی برای فیلم «موقعیت مهدی»
2- علیرضا برازنده برای فیلم «شهرک»
3- هادی بهروز برای فیلم «علف‌زار»
4- محمد حدادی برای فیلم «بدون قرار قبلی»
5- آرمان فیاض برای فیلم «برف آخر» - [برگزیده]

 

* نامزدها و برگزیده بهترین نقش مکمل مرد
1- پیام احمدی‌نیا برای فیلم «ملاقات خصوصی»
2- علی‌اکبر اُصانلو برای فیلم «نگهبان شب» - [دیپلم افتخار]
3- روح‌اله زمانی برای فیلم «موقعیت مهدی»
4- مهدی زمین‌پرداز برای فیلم «علف‌زار»
5- نادر سلیمانی برای فیلم «ضد» - [برگزیده]
6- مجید صالحی برای فیلم «برف آخر»

 

* نامزدها و برگزیده بهترین نقش مکمل زن
1- صدف اسپهبدی برای فیلم «علف‌زار» - [برگزیده]
2- فرشته حسینی برای فیلم «دسته دختران» - [دیپلم افتخار]
3- صفورا خوش‌طینت برای فیلم «نگهبان شب»
4- شادی کرم‌رودی برای فیلم «بی‌رویا»
5- لیندا کیانی برای فیلم «ضد»
6- نوشین مسعودیان برای فیلم «برف آخر»

 

* نامزدها و برگزیده بهترین نقش اول مرد
1- تورج الوند برای فیلم «نگهبان شب»
2- پژمان جمشیدی برای فیلم «علف‌زار»
3- امین حیایی برای فیلم «برف آخر» - [برگزیده]
4- مهدی نصرتی برای فیلم «ضد»

 

* نامزدها و برگزیده بهترین نقش اول زن
1- سارا بهرامی برای فیلم «علف‌زار»
2- ژیلا شاهی برای فیلم «موقعیت مهدی»
3- طناز طباطبایی برای فیلم «بی‌رویا» - [برگزیده]
4- لاله مرزبان برای فیلم «نگهبان شب»
5- لادن مستوفی برای فیلم «برف آخر» 

 

* نامزدها و برگزیده بهترین فیلمنامه 
1- ابراهیم امینی و هادی حجازی‌فر برای فیلم «موقعیت مهدی»
2- فرهاد توحیدی و مهدی تراب‌بیگی برای فیلم «بدون قرار قبلی»
3- کاظم دانشی برای فیلم «علف‌زار» - [برگزیده]
4- امیرحسین عسگری، امیرمحمد عبدی و سیدحسن حسینی برای فیلم «برف آخر»
5- رضا میرکریمی و محمد داوودی برای فیلم «نگهبان شب»

 

* نامزدها و برگزیده بهترین فیلم اول
1- «بی‌رویا» به کارگردانی آرین وزیردفتری
2- «علف‌زار» به کارگردانی کاظم دانشی
3- «ملاقات خصوصی» به کارگردانی امید شمس
4- «موقعیت مهدی» به کارگردانی هادی حجازی‌فر - [برگزیده]

 

* نامزدها و برگزیده بهترین کارگردانی
1- هادی حجازی‌فر برای فیلم «موقعیت مهدی»
2- کاظم دانشی برای فیلم «علف‌زار»
3- بهروز شعیبی برای فیلم «بدون قرار قبلی»
4- امیرحسین عسگری برای فیلم «برف آخر»
5- رضا میرکریمی برای فیلم «نگهبان شب» - [برگزیده]

 

* نامزدها و برگزیده بهترین فیلم
1- «برف آخر» به تهیه‌کنندگی حسن مصطفوی
2- «علف‌زار» به تهیه‌کنندگی بهرام رادان
3- «موقعیت مهدی» به تهیه‌کنندگی حبیب‌اله والی‌نژاد - [برگزیده]
4- «نگهبان شب» به تهیه‌کنندگی رضا میرکریمی
 

22 بهمن 1400 - 19:11