,


مقررات جشنواره :

ششمین جشنواره فیلم فجر توسط اداره کل تحقیقات و روابط سینمایی (وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) به مناسبت بزرگداشت نهمین سالگرد انقلاب اسلامی به مدت یازده روز از 12 تا 22 بهمن 1366 در تهران برگزار می گردد. هدف جشنواره فیلم فجر عرضه و معرفی فیلم های باارزش یک سال فعالیت فیلمسازی و ترغیب و تشویق هنرمندان برگزیده است.
برنامه های جشنواره به قرار زیر می باشند:

سینمای ایران

مسابقه
1ـ فیلم های بلند این بخش نباید قبل از بهمن 1365 نمایش داده شده باشد. در مورد فیلم های کوتاه محدودیت سال تهیه وجود ندارد. تنها شرط این است که فیلم های کوتاه تهیه شده بعد از انقلاب اسلامی در دوره های گذشته جشنواره فجر و یا جشنواره های دیگر برگزار شده بعد از انقلاب اسلامی، شرکت نکرده باشند.
2- هر استودیو، سازمان، نهاد و شخص می تواند هر تعداد فیلم که مایل باشد به جشنواره ارائه نماید. فیلمها می توانند سیاه و سفید یا رنگی، 16 یا 35 میلیمتری باشند. حداکثر زمان برای فیلم های کوتاه مستند 30 دقیقه و فیلم های کوتاه داستانی 40 دقیقه است.
3ـ یک هیأت انتخاب که اعضایش را شورای برگزاری جشنواره تعیین خواهد کرد فیلم های کوتاه و بلند بخش مسابقه را انتخاب خواهد کرد.
4ـ تصمیم درباره ی برنامه های جشنواره و همچنین تاریخ و ساعت نمایش فیلم ها با شورای برگزاری جشنواره خواهد بود. پس از اعلام برنامه جشنواره، هیچ فیلمی را نمی توان از برنامه خارج کرد.
5ـ فیلم های بخش مسابقه را یک هیأت داوری که رئیس و اعضایش را شورای برگزاری جشنواره تعیین خواهد کرد، قضاوت خواهند کرد. اشخاصی که در تهیه یا توزیع یکی از فیلم های بلند یا کوتاه بخش مسابقه سهمی داشته باشند نمی توانند در هیأت داوری شرکت کنند، هیأت داوران 48 ساعت قبل از اعلام نتایج برندگان، می توانند حداکثر پنج نامزد دریافت جایزه برای هر رشته را اعلام نمایند.
نماینده ای از جشنواره می تواند بدون حق رأی در بحث های هیأت داوران شرکت کند.
6ـ هیأت داوران در بخش مسابقه جوایز زیر را با ذکر دلیل اهدا می نمایند:

لوح زرین، جایزه ویژه هیأت داوران.
لوح زرین، برای بهترین فیلم.
لوح زرین، برای بهترین کارگردان.
لوح زرین، برای بهترین فیلمبرداری.
لوح زرین، برای بهترین فیلمنامه.
لوح زرین، برای بهترین موسیقی متن.
لوح زرین، برای بهترین تدوین.
لوح زرین، برای بهترین بازیگران نقش اول و دوم.
لوح زرین، برای بهترین فیلم کوتاه مستند.
لوح زرین، برای بهترین فیلم کوتاه داستانی.
لوح زرین، برای بهترین صدابرداری یا صداگذاری (یا هردو).
لوح زرین، برای بهترین اجرای جلوه های ویژه.
لوح زرین، برای بهترین چهره پردازی (گریم).
لوح زرین، برای بهترین صحنه آرایی.

هیأت داوری می تواند حداکثر 2 دیپلم افتخار به عوامل دیگر سازنده فیلم (بلند و کوتاه) و یا مواردی که در فهرست جوایز پیش بینی نشده است، اهدا نماید.
7ـ هیچ جایزه ای در بخش مسابقه نمی توند بطور هم ارزش بین دو یا چند فیلم تقسیم شود.
8ـ به کلیه فیلم هایی که به مسابقه راه می یابند دیپلم شرکت اهدا خواهد شد.
9ـ سازمان جشنواره، نهادها و ارگان هایی را که در ارتباط با تولید فیلم هستند و تمایل به اهدای جوایزی به فیلم های شرکت داده شده در بخش مسابقه دارند ترغیب می نماید.
10ـ نهادها، سازمان های دولتی و تهیه کنندگان بخش خصوصی که مایلند فیلمهایشان را در قسمت های مختلف جشنواره شرکت دهند باید نکات زیر را رعایت نمایند:
الف: برگ های درخواست شرکت در جشنواره را تکمیل نموده و همراه با عکس، پوستر، بروشور و غیره حداکثر تا تاریخ اول دی ماه 1366 به دفتر جشنواره ارسال دارند.
ب: نسخ فیلم ها باید حداکثر تا بیستم دی ماه 1366 به دفتر جشنواره، تحویل گردد.
11ـ اخذ تصمیم نهایی درباره ی هر نکته ای که در مقررات حاضر پیش بینی نشده یا ابهامات ناشی از مفاد آن با شورای برگزاری جشنواره است.
12ـ تقاضای شرکت در جشنواره به منزله قبول کامل مقررات بالا است.

مرور یک سال سینمای ایران

1ـ فیلم های این بخش شامل کلیه فیلم های ساخته شده بعد از دهه فجر 1365 می باشد. این فیلم ها نباید قبل از بهمن ماه 1365 نمایش داده شده و یا در بخش های مختلف دوره های قبل جشنواره فیلم فجر شرکت کرده باشد.
2ـ موادر 2، 3، 4، 10، 11، 12 بخش مسابقه در مورد این قسمت نیز اجرا خواهد شد.

چشم انداز نمونه (آنونس) فیلم های بعد از انقلاب اسلامی

1ـ نمونه فیلم (آنونس) ها از میان آثار تولید شده سال های 1358 تا 1366 برگزیده خواهد شد.
2ـ شورای برگزاری، برخی از نمونه (آنونس) فیلم ها را رأساً انتخاب و دعوت به شرکت در جشنواره می نماید اما علاقمندان و صاحبان فیلم نیز می توانند آثار خود را برای شرکت در این بخش ارائه دهند. نمونه فیلم های ارائه شده را هیأت انتخاب بررسی و فیلم های بخش مسابقه را انتخاب می نماید.
3ـ فیلم های بخش مسابقه را هیأت داوران مورد قضاوت قرار داده و به سه نمونه (آنونس فیلم) جایزه لوح زرین اهدا خواهد کرد.
4ـ مواد 4 و 8 و 10 بخش مسابقه، عیناً در این بخش نیز اجرا خواهد شد.

نمایشگاه پوسترهای سینمایی

1ـ جشنواره نمایشگاهی از پوسترهای منتخب فیلم های تولید شده بعد از انقلاب اسلامی را در ایام جشنواره به معرض نمایش خواهد گذارد.
2ـ شورای برگزاری، برخی از پوسترهای را رأساً انتخاب و در نمایشگاه شرکت خواهد داد. علاقمندان نیز می توانند پوسترهای خود را در نمایشگاه جشنواره شرکت دهند (به استثناء پوسترهای شرکت داده شده در نمایشگاه دوره گذشته.)
جشنواره می تواند پوسترهایی را که برای جشنواره فرستاده می شود، بپذیرد یا رد کند.
3ـ پوسترهایی که در جشنواره شرکت داده می شود، باید حداقل در دو نسخه، سالم و بدون تاخوردگی و پارگی، حداکثر تا دهم آذرماه 1366 تحویل دفتر جشنواره گردد.
4ـ سازمان جشنواره، سه تا پنج پوستررا که وسیله ی هیأت داوری برگزیده خواهد شد در مراسم اختتام معرفی و به آنها لوح زرین و دیپلم افتخار اهدا خواهد نمود.

در حاشیه جشنواره

بخش های جنبی ششمین جشنواره فیلم فجر، چون دوره گذشته اختصاص به نمایش آثاری دارد که امکان ارزیابی بهتر و بیشتر وضعیت و موقعیت سینمای جهان را فراهم می آورند. این بخش ها به صورت غیرمسابقه ای و اطلاعاتی هستند.

سینمای کودکان و نوجوانان

1ـ این بخش شامل دو قسمت خواهد بود:
سینمای دهه هشتاد: که اختصاص به نمایش برگزیده ای از فیلم های کوتاه و بلند تهیه شده پس از سال 1359 (1980) دارد.
چشم انداز سال های دور: که اختصاص به نمایش فیلم های ارزشمند کودکان و نوجوانان در سال های گذشته، طی یک دوره، یک مکتب و یا کشور دارد.
2ـ فیلمسازان ایرانی هم می توانند آثار خود را در این بخش نیز شرکت دهند. جشنواره این حق را دارد که فیلم های ایرانی شرکت داده شده را در یکی از بخش های مسابقه، مرور یک سال سینمای ایران و سینمای کودکان و نوجوانان و یا هر سه بخش به نمایش درآورد.
3ـ مواد 4، 10، 11، 12 بخش مسابقه، عیناً در این بخش نیز اجرا خواهد شد.

نمایش های ویژه: در این بخش برگزیده ای از آثار ارزشمند و برتر سینمای جهان که در جشنواره های معتبر جهانی به نمایش درآمده و موفق به دریافت جوائزی گردیده و یا مورد تحسین واقع شده اند به نمایش درخواهد آمد.

سینمای غیرمتعهدها

1ـ در این بخش برگزیده ای از فیلم های بلند و کوتاه کشورهای غیرمتعهد که پس از سالهای 1359 (1980) تهیه گردیده اند به نمایش درخواهند آمد.
2ـ فیلمسازان ایرانی هم می توانند آثار خود را در این بخش نیز شرکت دهند. جشنواره، می تواند فیلم های ایرانی شرکت داده شده را در یکی از بخش های مسابقه، مرور یکسال سینمای ایران و سینمای غیرمتعهدها و یا هر سه بخش به نمایش درآورد.
3ـ مواد4،10،11،12 بخش مسابقه عیناً در این بخش نیز اجرا خواهد شد.

مرور آثار آندری تارکوفسکی

در این بخش فیلم های کارگردان شهیر شوروی، آندری تارکوفسکی جهت معرفی و شناخت شیوه کار وی به نمایش درخواهد آمد.


بیانیه هیأت داوران :

به نام آنکه پیامش را چنان هنرمندانه نازل کرد که کسی را توان معارضه با آن نیست.
فردا روز طلوع خورشید است. فردا روز آغاز صبح صادق است. فردا سالروز ولادت نور است. پس سلام بر خورشید، سلام بر صبح و سلام بر نور. سلام بر فجر، اولین نمای روشنی و بیداری و پایان شب ظلمت و سیه کاری. سلام بر شهدا، چشم های همیشه ناظر و دلهای همیشه حاضر، و شاهد هر روز و شام مقدس ترین عرصه زیستن. سلام بر امام، آغاز فجر حیات نوین میهن اسلامی. سلام بر مردم و سلام بر هنرمندانی که به درک احوال تغییر یافته این جامعه بزرگ مفتخر شده اند و کوشیده اند تا با مدد گرفتن از بیان و زبان رسا، پیام رسان این بزرگترین حادثه بشریت باشند.
در آستانه سالگرد بزرگترین حماسه تاریخ معاصر هستیم، انقلابی که در جای جای فرهنگ کشور تأثیر گذارده و دگرگونی بزرگی را فراهم آورده است. تغییری ضروری و خودخواسته که اگر نمی شد شاهد فلاکت و سقوط فرهنگ یک ملت بودیم.
در نهمین سال پیروزی انقلاب اسلامی، سینمای کشور پذیرنده این تحول گشته است، تحولی در تمامی عرصه ها، تحولی که ضرورت است و لاجرم می بایست به وقوع بپیوندد. سینما ـ مانند هر بخشی از هنر ـ آیینه فرهنگ زمان خویش است. سینمای گذشته منعکس کننده فرهنگ پیشین، وابسته استبداد، ظلمت، سیه کاری و دل مشغول ابتذال و فساد و بی هنری بود، آنچنان که گذشت و
رفت ـ هر چند آزمودم، از وی نبود سودم ـ و امروز حرف، حرف دیگری است. سینمای امروز در پی بیان کلام دیگری است. کلامی که حکایتگر اصالت های فرهنگی این مرز و بوم است و لاجرم می بایست با زبانی در خور این ملت بیان گردد. سینمای ایران آنچنان تحولی یافته است که با گذشته خویش نیز بیگانه شده و بیان و زبان تازه ای یافته است. این امر به مدد حضور درخشان بسیاری از آنان که از پیش مانده و همراه مردم تحول را پذیرا شده اند و نیز نوآمدگان به سینما فراهم آمد و می آید. اگرچه هنوز برخی نیز مانده اند یا وامانده اند.
سینمای امروز حضور همه فکرها، عقل ها و قلب ها را طلب می کندو مردم، دعوت کننده هنرمندان به این عرصه اند و آنها هستند که هر حضوری را رخصت می دهند. سینمای شایسته انقلاب دیگر تنها دل نگران گیشه نیست و لذا در پی فریبکاری نمی رود. سینمای امروز ایران دریافته است که در کجای جهان واقع شده و مسائلش چیست. با که باید سخن گوید و از که باید بیاموزد. منبع الهامش را می شناسد و با او ارتباط برقرار می کند. و همین هاست که این سینما را پابرجای نگهداشته و روزبروز و بیش از پیش بر استحکام آن می افزاید.
با این وجود سینمای امروز راهی طولانی تا سینمای شایسته فردا دارد. سینمایی که دست یافتن به آن ضرورتی حیاتی است و اگر امروز مشروعیت و مقبولیتی می باید در انتظار رسیدن آن فردای روشن و درخشان است. فردایی که جز به مدد شهامت و دلاوری و گستاخی در بیان آنچه خود داریم میسر نخواهد شد. استقلال راه آینده سینمای ماست. سینمای فردا باید سینمایی باشد که در شکل و محتوی، پیوندی عمیق با فرهنگ اصیل و پویای اسلامی داشته باشد و از بیگانه وام نگیرد. و آنگاه است که روزنه امید به سینمای متعهد آینده کشور اسلامیمان گشوده می شود و در این راستا ذکر موارد زیر به مثابه توصیه هایی است به دست اندرکاران سینمای کشور:
1- هیأت داوران ضمن تقدیر از دست اندرکاران ذکر این نکته را ضروری می داند که هنوز فاصله بسیاری تا سینمای مطلوب مانده است و در راه وصول به آن وضعیت، تلاش تمامی جامعه ی سینما را می طلبد. مسئولان سینمایی کشور باید با جدیت تمام از تولید فیلم های آموزنده و مفید و ملهم از فرهنگ انقلاب اسلامی حمایت نمایند.
2- هیأت داوران از توجهی که فیلمسازان نسبت به مسائل اجتماعی مبذول داشته اند قدردانی می نماید. واقع گرایی نسبت به مسائل اجتماعی نمی تواند از سینمای کشور فاصله بگیرد و حضور و وقوع آن نیز در گرو تلاش وسیع فیلمسازان در درک معضلات و مسائل اجتماعی و ارائه راه حل هایی در برخورد با آنهاست. هیأت داوران این تغییر موقعیت را که نسبت به سالهای گذشته صورت پذیرفته است، آستانه ورود به جایگاه سینمای مطلوب می داند.
3- هیأت داوران از توجه فیلمسازان نسبت به موقعیت اجتماعی زن در جامعه قدرانی نموده و امیدوار است که فیلمسازان بتوانند در آینده با عنایت به نقش اساسی زن در جامعه، خصوصاً در عرصه های فرهنگی و اجتماعی، به این مسأله بیش از پیش بها دهند. حضور زنان هنرمند در میان فیلم های امسال ـ نسبت به سال گذشته ـ چشمگیر و قابل تقدیر بوده است.
4- با توجه به کثرت جامعه جوان کشور، حضور نوجوانان و جوانان در فیلم های سینمایی امسال قابل قدردانی است. سینمای ما باید توجه فراوانی را به این گروه وسیع معطوف نماید. حضور شخصیت هایی که در موقعیت جوانی طرح می شوند و همچنین وجود بازیگران جوان جاذبه سینما را برای این گروه سنی بالاتر برده و رابطه آنها را با سینما، به عنوان رسانه ای پرقدرت و تأثیرگذار تقویت خواهد کرد.

بیانیه هیأت داوران بخش آنونس و پوستر

ششمین جشنواره فیلم فجر در شرایطی برگزار می شود که سینمای ایران در آستانه تحولی اساسی قرار گرفته است. تحولی که منطقاً در مسیر تحولات فرهنگی انقلاب اسلامی قرار دارد. این تحول نمی تواند تنها در عرصه فیلمسازی محدود بمانند و لاجرم می بایست به عرصه های دیگر سینما نیز کشیده شود، عرصه هایی که اگرچه تا حدی نسبت به گذشته تغییر یافته، ولی هنوز در برخی زمینه ها با فرمول های پیش ساخته اداره می شود.
تبلیغات برای فیلم اهمیتی بسزا دارد، تماشاگر در سطح جامعه، در درون خانه، در خیابان و در سالن سینما می بایست با فیلم ها ارتباط برقرار نماید. این ارتباط می بایست بر اصولی استوار گردد تا زمینه های فریب کاری و دروغگویی در تبلیغات برچیده شود و تولید کننده پیام تبلیغاتی، حداکثر تلاش خود را به معرفی درست و جذاب فیلم معطوف نماید. جشنواره فیلم فجر که در سال گذشته اقدام به انتخاب بهترین پوستر سینمایی نموده بود، امسال حرکت خود را گسترش داده و به برگزاری مسابقه نمونه فیلم نیز اقدام نمود.

بخش نمونه فیلم

عنصر جذابیت در ساخت نمونه فیلم نمی بایست در محدوده کلیشه های تجاری تبلیغات اسیر بماند، بلکه می بایست با مدد جستن از ریتم متناسب با فیلم و همچنین تدوینبه حسب مقصود، تبلیغاتی سالم را برای فیلم عرضه کند. استفاده از عناصر گرافیکی در ساخت نمونه فیلم چندان مورد استفاده قرار نگرفته است، در زمینه گفتار فیلم نیز این مسأله حائز اهمیت است که اکثر نمونه فیلم ها از نظر گفتار از شکلی تکراری و رایج استفاده می کنند که یاز از جمله پردازی های ادبیات پلیسی حکایت می کند، یا شعر سپید شاعران. این امر متأسفانه در اکثر موارد عمومیت دارد، تلاش بیشتر در این زمینه مسلماً می تواند روش های جدیدی را برای نگارش گفتار نمونه فیلم ها فراهم می کند. تناسب شکل و محتوای نمونه فیلم حائز اهمیت بسیاری است. توجه کافی به این امر نمونه فیلم را به معرفی درست فیلم بدل می سازد. نمونه فیلم مانند تبلیغ کالاست، تبلیغات کننده حق ندارد با نمایان ساختن بخشی زیبا و مطلوب از کالای خود تماشاگر را فریب داده و به او دروغ بگوید.
هیأت داوران توجه فیلمسازان را به این نکته جلب می کند که ساخت نمونه فیلم می بایست به عنوان یک کار مستقل مورد اهمیت قرار بگیرد و سرمایه گذاری خاص به آن اختصاص داده شود.

بخش پوستر

هیأت داوران بخش نمونه فیلم و پوستر پس از مشاهده 20 پوستر بخش مسابقه نکات زیر را در مورد ساخت پوستر حائز اهمیت می داند:
هیأت داوران ضمن تقدیر از تلاش تهیه کنندگان و طراحان پوسترهایی که با یافتن شیوه هایی ابتکاری و خلاقیت به طرح موجز، زیبا و جذاب فیلم در ساده ترین شکل می پردازند، توجه تمامی پوسترسازان را به استفاده از عناصر گرافیکی در پوستر، صفحه آرایی زیبا و چشم نواز و اجرای ماهرانه کار جلب می نماید. پوسترهای تولید شده بخش مسابقه نشانگر این نکته است که پوسترسازان تلاش فراوانی را برای ارائه ایده هایی اصیل و هماهنگ با فرم و محتوای فیلم مبذول داشته اند. توجه به این نکته ضروری است که پوستر فیلم نمی تواند صرفاً بیان موجز، ساده و انتزاعی موضوع فیلم باشد، بلکه می بایست قدرت برقراری ارتباط با مخاطب عادی را نیز داشته باشد، چرا که پوستر در بسیاری از زمینه ها ارتباط را در شرایطی برقرار می کند که هیچ رسانه دیگری حضور ندارد.
اهداف :

هدف جشنواره فیلم فجر عرضه و معرفی فیلم های باارزش یک سال فعالیت فیلمسازی و ترغیب و تشویق هنرمندان برگزیده است.
موضوعات جشنواره :

سینمای ایران
مسابقه
مرور یک سال سینمای ایران
چشم انداز نمونه ی فیلم های بعد از انقلاب اسلامی
مسابقه
مرور
نمایشگاه پوسترهای سینمایی
سینمای کودک و نوجوان
الف: سینمای دهه ی هشتاد
فیلم های ایرانی
فیلم های خارجی
ب: چشم انداز سال های دور
نمایش های ویژه
فیلم های ایرانی
فیلم های خارجی
سینمای غیرمتعهدها
ایرانی
خارجی
امید، ایثار، دنیای آندری تارکوفسکی

توضیحات :

ششمین جشنواره بین المللی فیلم فجر مشترک با سومین جشنواره کودک و نوجوان برگزار شد.

لیست فیلمهایی که در جشنواره بین المللی فیلم فجر ـ دوره ششم (۱۳۶۶) شرکت داشته اند.

فیلم کارگردان
آن سوی آتش (1366) داریوش عیاری
ایستگاه (1366) یداله صمدی
با من از فردا بگو (1366) فریدون کوچکیان
بحران (1366) علی اصغر شادروان
بهار در پاییز (1366) مهدی فخیم زاده
بوعلی سینا (1366) کیهان رهگذار
پرستار شب (1366) محمدعلی نجفی
پرنده کوچک خوشبختی (1366) پوران درخشنده
تحفه ها (1366) ابراهیم وحیدزاده
ترن (1366) امیر قویدل
جهیزیه ای برای رباب (1366) سیامک شایقی
خارج از محدوده (1366) رخشان بنی اعتماد
خانه ای مثل شهر (1366) حجت اله سیفی
خانه در انتظار (1366) منوچهر عسگری نسب
خبرچین (1366) نصراله زمردیان
در انتظار شیطان (1366) حمید صفایی
ردپایی بر شن (1366) محمدرضا هنرمند
زمزمه (1366) خسرو ملکان
سایه های غم (1366) شاپور قریب
سرزمین آرزوها (1366) مجید قاری زاده
سفر غریب (1366) ایرج صغیری
سیمرغ (1366) اکبر صادقی
شاید وقتی دیگر (1366) بهرام بیضایی
شرایط عینی (1366) احمدرضا گرشاسبی
شکار (1366) مجید جوانمرد
شکوه زندگی (1366) حسن محمدزاده
شناسایی (1366) محمدرضا اعلامی
شیرک (1366) داریوش مهرجویی
صعود (1366) فریدون جیرانی
غریبه (1366) رحمان رضایی
کانی مانگا (1366) سیف اله داد
گاویار (1366) کیومرث پوراحمد
گردو (1366) حسین دلیر
گل مریم (1366) حسن محمدزاده
گمشدگان (1366) محمدعلی سجادی
گنج (1366) محمدعلی سجادی
مار (1366) مجید جوانمرد
محموله (1366) سیروس الوند
مسافران مهتاب (1366) مهدی فخیم زاده
مکافات (1366) منوچهر مصیری
هراس (1366) شهریار بحرانی
ویزا (1366) بهرام ری پور
یار در خانه (1366) خسرو سینایی
اتاق یک (1365) رحیم رحیمی پور
اجاره نشین ها (1365) داریوش مهرجویی
بگذار زندگی کنم (1365) شاپور قریب
بی پناه (1365) علیرضا داوودنژاد
پرواز در شب (1365) رسول ملاقلی پور
تشکیلات (1365) منوچهر مصیری
تصویر آخر (1365) مهدی صباغ زاده
تیرباران (1365) علی اصغر شادروان
خانه دوست کجاست؟ (1365) عباس کیارستمی
دبیرستان (1365) اکبر صادقی
دزد و نویسنده (1365) کاظم معصومی
دست نوشته ها (1365) مهرزاد مینویی
دستفروش (اپیزود اول) (1365) محسن مخملباف
دستفروش (اپیزود دوم) (1365) محسن مخملباف
دستفروش (اپیزود سوم) (1365) محسن مخملباف
رابطه (1365) پوران درخشنده
روزهای انتظار (1365) اصغر هاشمی
شبح کژدم (1365) کیانوش عیاری
شیر سنگی (1365) مسعود جعفری جوزانی
طلسم (1365) داریوش فرهنگ
گذرگاه (1365) شهریار بحرانی
گزارش یک قتل (1365) محمدعلی نجفی
گشتی ها (1365) جواد مرادی
معما (1365) حسین زندباف
ناخداخورشید (1365) ناصر تقوایی
هوای تازه (1365) تورج منصوری
وکیل اول (1365) جمشید حیدری
آن سوی مه (1364) منوچهر عسگری نسب
اتوبوس (1364) یداله صمدی
بایکوت (1364) محسن مخملباف
بلمی به سوی ساحل (1364) رسول ملاقلی پور
پدربزرگ (1364) مجید قاری زاده
تشریفات (1364) مهدی فخیم زاده
تنوره دیو (1364) کیانوش عیاری
تیغ و ابریشم (1364) مسعود کیمیایی
جاده های سرد (1364) مسعود جعفری جوزانی
جدال (1364) محمدعلی سجادی
خط پایان (1364) محمدعلی طالبی
زنگها (1364) محمدرضا هنرمند
شهر موش ها (1364) مرضیه برومند
محمدعلی طالبی
کفشهای میرزانوروز (1364) محمد متوسلانی
کلید (1364) ابراهیم فروزش
گمشده (1364) مهدی صباغ زاده
مادیان (1364) علی ژکان
آشیانه مهر (1363) جلال مقدم
بی بی چلچله (1363) کیومرث پوراحمد
گلهای داوودی (1363) رسول صدرعاملی
گنج (1363) محسن قصابیان
مردی که زیاد می دانست (1363) یداله صمدی
بازجویی یک جنایت (1362) محمدعلی سجادی
خانه عنکبوت (1362) علیرضا داوودنژاد
زخمه (1362) خسرو ملکان
سناتور (1362) مهدی صباغ زاده
کمال الملک (1362) علی حاتمی
دونده (1361) امیر نادری
آفتاب نشینها (1360) مهدی صباغ زاده
پاییزان (1360) رسول صدرعاملی

موضوعات جوایز بین المللی فیلم فجر ـ دوره ششم (۱۳۶۶)

۱ - بهترین بازیگر نوجوان

برنده :

پرنده کوچک خوشبختی (1366) ... عطیه معصومی

شیرک (1366) ... مهدی اسدی

۲ - بهترین تدوین

برنده :

کانی مانگا (1366) ... روح اله امامی

نامزد :

ایستگاه (1366) ... حسین زندباف

پرستار شب (1366) ... تورج منصوری

پرنده کوچک خوشبختی (1366) ... روح اله امامی

شاید وقتی دیگر (1366) ... بهرام بیضایی

۳ - بهترین جلوه های ویژه

برنده :

کانی مانگا (1366) ... محمدرضا شرف الدین

۴ - بهترین صدابرداری

برنده :

آن سوی آتش (1366) ... پرویز آبنار

آن سوی آتش (1366) ... مسعود بهنام

نامزد :

پرنده کوچک خوشبختی (1366) ... پرویز آبنار

پرنده کوچک خوشبختی (1366) ... محمود سماک باشی

خانه در انتظار (1366) ... بهمن حیدری

خانه در انتظار (1366) ... فریدون برهانی

شاید وقتی دیگر (1366) ... جهانگیر میرشکاری

شاید وقتی دیگر (1366) ... اصغر شاهوردی

شاید وقتی دیگر (1366) ... بهروز معاونیان

گاویار (1366) ... محمود سماک باشی

۵ - بهترین طراحی صحنه

برنده :

پرستار شب (1366) ... محسن ابراهیمی

پرستار شب (1366) ... سعید جلالی

نامزد :

ایستگاه (1366) ... حسن هدایت

شاید وقتی دیگر (1366) ... ایرج رامین فر

۶ - بهترین فیلمبرداری

برنده :

شاید وقتی دیگر (1366) ... اصغر رفیعی جم

نامزد :

ایستگاه (1366) ... تورج منصوری

پرستار شب (1366) ... محمدرضا شریفی

خارج از محدوده (1366) ... علیرضا زرین دست

ویزا (1366) ... محمود کلاری

۷ - بهترین کارگردانی

برنده :

آن سوی آتش (1366) ... کیانوش عیاری

نامزد :

پرنده کوچک خوشبختی (1366) ... پوران درخشنده

جهیزیه ای برای رباب (1366) ... سیامک شایقی

خانه در انتظار (1366) ... منوچهر عسگری نسب

شیرک (1366) ... داریوش مهرجویی

۸ - بهترین موسیقی متن

برنده :

پرستار شب (1366) ... فرهاد فخرالدینی

نامزد :

ترن (1366) ... مجید انتظامی

جهیزیه ای برای رباب (1366) ... محمدرضا علیقلی

شاید وقتی دیگر (1366) ... بابک بیات

وکیل اول (1365) ... فریدون شهبازیان

۹ - پوستر (اعلان دیواری)

برنده :

دستفروش (اپیزود اول) (1365) ... حسین خسروجردی

دستفروش (اپیزود دوم) (1365) ... حسین خسروجردی

دستفروش (اپیزود سوم) (1365) ... حسین خسروجردی

شیر سنگی (1365) ... مرتضی ممیز

آن سوی مه (1364) ... صمد تواضعی

بی بی چلچله (1363) ... پرویز محلاتی

شرکت کننده :

اتاق یک (1365) ... محمدعلی حدت

اجاره نشین ها (1365) ... علی وزیریان

پرواز در شب (1365) ... محمدعلی حدت

تصویر آخر (1365) ... امیرحسین اثباتی

خانه دوست کجاست؟ (1365) ... عباس کیارستمی

خانه دوست کجاست؟ (1365) ... مرتضی ممیز

دست نوشته ها (1365) ... علی وزیریان

دست نوشته ها (1365) ... پرویز محلاتی
رابطه (1365) ... شبکه اول صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

روزهای انتظار (1365) ... محمدعلی حدت

روزهای انتظار (1365) ... مرتضی ممیز

شیر سنگی (1365) ... مسعود دشتبان

طلسم (1365) ... پرویز محلاتی

گزارش یک قتل (1365) ... ابراهیم حقیقی

گزارش یک قتل (1365) ... محمدعلی حدت

ناخداخورشید (1365) ... مرتضی ممیز

کلید (1364) ... مرتضی ممیز

۱۰ - فیلم

شرکت کننده :

آن سوی آتش (1366)

ایستگاه (1366)

با من از فردا بگو (1366)

بحران (1366)

بهار در پاییز (1366)

بوعلی سینا (1366)

پرستار شب (1366)

پرنده کوچک خوشبختی (1366)

ترن (1366)

جهیزیه ای برای رباب (1366)

خارج از محدوده (1366)

خانه ای مثل شهر (1366)

خانه در انتظار (1366)

خبرچین (1366)

در انتظار شیطان (1366)

ردپایی بر شن (1366)

زمزمه (1366)

سایه های غم (1366)

سرزمین آرزوها (1366)

سفر غریب (1366)

سیمرغ (1366)

شاید وقتی دیگر (1366)

شرایط عینی (1366)

شکار (1366)

شکوه زندگی (1366)

شناسایی (1366)

شیرک (1366)

صعود (1366)

غریبه (1366)

کانی مانگا (1366)

گاویار (1366)

گردو (1366)

گل مریم (1366)

گمشدگان (1366)

گنج (1366)

مار (1366)

محموله (1366)

مسافران مهتاب (1366)

مکافات (1366)

هراس (1366)

ویزا (1366)

یار در خانه (1366)

گشتی ها (1365)

وکیل اول (1365)

آشیانه مهر (1363)

گنج (1363)

پاییزان (1360)

۱۱ - نقش اول زن

برنده :

جهیزیه ای برای رباب (1366) ... پروانه معصومی

شکوه زندگی (1366) ... پروانه معصومی

نامزد :

پرنده کوچک خوشبختی (1366) ... هما روستا

خانه در انتظار (1366) ... مهوش افشارپناه

۱۲ - نقش اول مرد

برنده :

ترن (1366) ... فرامرز قریبیان

نامزد :

آن سوی آتش (1366) ... خسرو شجاع زاده

تحفه ها (1366) ... مهدی فتحی

خارج از محدوده (1366) ... مهدی هاشمی

۱۳ - نقش دوم زن

برنده :

سرزمین آرزوها (1366) ... آنیک شفرازیان

۱۴ - نقش دوم مرد

برنده :

تحفه ها (1366) ... سعید پورصمیمی

نامزد :

شکوه زندگی (1366) ... محمدقاسم ذوالقدر

شیرک (1366) ... حمید جبلی

ویزا (1366) ... جهانگیر الماسی

۱۵ - نمونه فیلم (آنونس)

برنده :

آن سوی مه (1364) ... صمد تواضعی

جاده های سرد (1364) ... ابراهیم حقیقی

مادیان (1364) ... محمدحسین محتشمی

بازجویی یک جنایت (1362) ... صمد تواضعی

شرکت کننده :

اجاره نشین ها (1365) ... مهدی رجاییان

بگذار زندگی کنم (1365) ... ایرج گل افشان

بی پناه (1365) ... علیرضا داوودنژاد

تشکیلات (1365) ... فریدون ربیعی

تصویر آخر (1365) ... مهدی صباغ زاده

تیرباران (1365) ... شهریار بحرانی

دبیرستان (1365) ... ایرج گل افشان

دزد و نویسنده (1365) ... مهدی رجاییان

دست نوشته ها (1365) ... بهروز افخمی

دستفروش (اپیزود اول) (1365) ... محسن مخملباف

دستفروش (اپیزود دوم) (1365) ... محسن مخملباف

دستفروش (اپیزود سوم) (1365) ... محسن مخملباف

رابطه (1365) ... روح اله امامی

روزهای انتظار (1365) ... روح اله امامی

شبح کژدم (1365) ... کیانوش عیاری

شیر سنگی (1365) ... مهدی رجاییان

طلسم (1365) ... ایرج گل افشان

گذرگاه (1365) ... شهریار بحرانی

گزارش یک قتل (1365) ... تورج منصوری

معما (1365) ... حسین زندباف

ناخداخورشید (1365) ... ایرج گل افشان

هوای تازه (1365) ... تورج منصوری

هوای تازه (1365) ... مهدی ژورک

آن سوی مه (1364) ... صمد تواضعی

اتوبوس (1364) ... ایرج گل افشان

بایکوت (1364) ... محسن مخملباف

بلمی به سوی ساحل (1364) ... ایرج گل افشان

پدربزرگ (1364) ... مجید قاری زاده

تشریفات (1364) ... مهدی رجاییان

تنوره دیو (1364) ... کیانوش عیاری

تیغ و ابریشم (1364) ... مسعود کیمیایی

جاده های سرد (1364) ... ابراهیم حقیقی

جدال (1364) ... مهدی رجاییان

خط پایان (1364) ... روح اله امامی

زنگها (1364) ... صمد تواضعی

شهر موش ها (1364) ... مرضیه برومند

کفشهای میرزانوروز (1364) ... مهدی رجاییان

گمشده (1364) ... ایرج گل افشان

مادیان (1364) ... محمدحسین محتشمی

بی بی چلچله (1363) ... کیومرث پوراحمد

گلهای داوودی (1363) ... روح اله امامی

مردی که زیاد می دانست (1363) ... حسین زندباف

بازجویی یک جنایت (1362) ... صمد تواضعی

خانه عنکبوت (1362) ... علیرضا داوودنژاد

زخمه (1362) ... ایرج گل افشان

سناتور (1362) ... ایرج گل افشان

کمال الملک (1362) ... روح اله امامی

دونده (1361) ... ابراهیم حقیقی

آفتاب نشینها (1360) ... مهدی صباغ زاده

 


بخشهای جشنواره بین المللی فیلم فجر ـ دوره ششم (۱۳۶۶)

تعداد کل بخش ها : ۸
بخش سینمای غیرمتعهدها ۲ فیلم
نام فیلم کارگردان
شاید وقتی دیگر (۱۳۶۶) بهرام بیضایی
هراس (۱۳۶۶) شهریار بحرانی
بخش سینمای کودکان و نوجوانان ـ سینمای دهه ی هشتاد ۲ فیلم
نام فیلم کارگردان
خانه در انتظار (۱۳۶۶) منوچهر عسگری نسب
گاویار (۱۳۶۶) کیومرث پوراحمد
بخش مرور چشم انداز نمونه فیلم (آنونس) های بعد از انقلاب ۲۳ فیلم
نام فیلم کارگردان
اجاره نشین ها (۱۳۶۵) داریوش مهرجویی
بگذار زندگی کنم (۱۳۶۵) شاپور قریب
بی پناه (۱۳۶۵) علیرضا داوودنژاد
تشکیلات (۱۳۶۵) منوچهر مصیری
دبیرستان (۱۳۶۵) اکبر صادقی
دزد و نویسنده (۱۳۶۵) کاظم معصومی
روزهای انتظار (۱۳۶۵) اصغر هاشمی
شیر سنگی (۱۳۶۵) مسعود جعفری جوزانی
طلسم (۱۳۶۵) داریوش فرهنگ
معما (۱۳۶۵) حسین زندباف
هوای تازه (۱۳۶۵) تورج منصوری
بایکوت (۱۳۶۴) محسن مخملباف
بلمی به سوی ساحل (۱۳۶۴) رسول ملاقلی پور
پدربزرگ (۱۳۶۴) مجید قاری زاده
تشریفات (۱۳۶۴) مهدی فخیم زاده
تیغ و ابریشم (۱۳۶۴) مسعود کیمیایی
خط پایان (۱۳۶۴) محمدعلی طالبی
زنگها (۱۳۶۴) محمدرضا هنرمند
شهر موش ها (۱۳۶۴) مرضیه برومند
محمدعلی طالبی
گمشده (۱۳۶۴) مهدی صباغ زاده
زخمه (۱۳۶۲) خسرو ملکان
سناتور (۱۳۶۲) مهدی صباغ زاده
آفتاب نشینها (۱۳۶۰) مهدی صباغ زاده
بخش مرور یکسال سینمای ایران ۴۴ فیلم
نام فیلم کارگردان
آن سوی آتش (۱۳۶۶) داریوش عیاری
ایستگاه (۱۳۶۶) یداله صمدی
با من از فردا بگو (۱۳۶۶) فریدون کوچکیان
بحران (۱۳۶۶) علی اصغر شادروان
بهار در پاییز (۱۳۶۶) مهدی فخیم زاده
بوعلی سینا (۱۳۶۶) کیهان رهگذار
پرنده کوچک خوشبختی (۱۳۶۶) پوران درخشنده
ترن (۱۳۶۶) امیر قویدل
جهیزیه ای برای رباب (۱۳۶۶) سیامک شایقی
خارج از محدوده (۱۳۶۶) رخشان بنی اعتماد
خانه ای مثل شهر (۱۳۶۶) حجت اله سیفی
خانه در انتظار (۱۳۶۶) منوچهر عسگری نسب
خبرچین (۱۳۶۶) نصراله زمردیان
در انتظار شیطان (۱۳۶۶) حمید صفایی
ردپایی بر شن (۱۳۶۶) محمدرضا هنرمند
زمزمه (۱۳۶۶) خسرو ملکان
سایه های غم (۱۳۶۶) شاپور قریب
سرزمین آرزوها (۱۳۶۶) مجید قاری زاده
سفر غریب (۱۳۶۶) ایرج صغیری
سیمرغ (۱۳۶۶) اکبر صادقی
شرایط عینی (۱۳۶۶) احمدرضا گرشاسبی
شکار (۱۳۶۶) مجید جوانمرد
شکوه زندگی (۱۳۶۶) حسن محمدزاده
شناسایی (۱۳۶۶) محمدرضا اعلامی
شیرک (۱۳۶۶) داریوش مهرجویی
صعود (۱۳۶۶) فریدون جیرانی
غریبه (۱۳۶۶) رحمان رضایی
کانی مانگا (۱۳۶۶) سیف اله داد
گاویار (۱۳۶۶) کیومرث پوراحمد
گردو (۱۳۶۶) حسین دلیر
گل مریم (۱۳۶۶) حسن محمدزاده
گمشدگان (۱۳۶۶) محمدعلی سجادی
گنج (۱۳۶۶) محمدعلی سجادی
مار (۱۳۶۶) مجید جوانمرد
محموله (۱۳۶۶) سیروس الوند
مسافران مهتاب (۱۳۶۶) مهدی فخیم زاده
مکافات (۱۳۶۶) منوچهر مصیری
هراس (۱۳۶۶) شهریار بحرانی
یار در خانه (۱۳۶۶) خسرو سینایی
گشتی ها (۱۳۶۵) جواد مرادی
وکیل اول (۱۳۶۵) جمشید حیدری
آشیانه مهر (۱۳۶۳) جلال مقدم
گنج (۱۳۶۳) محسن قصابیان
پاییزان (۱۳۶۰) رسول صدرعاملی
بخش مسابقه چشم انداز نمونه (آنونس) فیلم های پس از انقلاب ۲۵ فیلم
نام فیلم کارگردان
تصویر آخر (۱۳۶۵) مهدی صباغ زاده
تیرباران (۱۳۶۵) علی اصغر شادروان
دست نوشته ها (۱۳۶۵) مهرزاد مینویی
دستفروش (اپیزود اول) (۱۳۶۵) محسن مخملباف
دستفروش (اپیزود دوم) (۱۳۶۵) محسن مخملباف
دستفروش (اپیزود سوم) (۱۳۶۵) محسن مخملباف
رابطه (۱۳۶۵) پوران درخشنده
شبح کژدم (۱۳۶۵) کیانوش عیاری
گذرگاه (۱۳۶۵) شهریار بحرانی
گزارش یک قتل (۱۳۶۵) محمدعلی نجفی
ناخداخورشید (۱۳۶۵) ناصر تقوایی
آن سوی مه (۱۳۶۴) منوچهر عسگری نسب
اتوبوس (۱۳۶۴) یداله صمدی
تنوره دیو (۱۳۶۴) کیانوش عیاری
جاده های سرد (۱۳۶۴) مسعود جعفری جوزانی
جدال (۱۳۶۴) محمدعلی سجادی
کفشهای میرزانوروز (۱۳۶۴) محمد متوسلانی
مادیان (۱۳۶۴) علی ژکان
بی بی چلچله (۱۳۶۳) کیومرث پوراحمد
گلهای داوودی (۱۳۶۳) رسول صدرعاملی
مردی که زیاد می دانست (۱۳۶۳) یداله صمدی
بازجویی یک جنایت (۱۳۶۲) محمدعلی سجادی
خانه عنکبوت (۱۳۶۲) علیرضا داوودنژاد
کمال الملک (۱۳۶۲) علی حاتمی
دونده (۱۳۶۱) امیر نادری
بخش مسابقه سینمای ایران ۲۷ فیلم
نام فیلم کارگردان
آن سوی آتش (۱۳۶۶) داریوش عیاری
ایستگاه (۱۳۶۶) یداله صمدی
بحران (۱۳۶۶) علی اصغر شادروان
پرستار شب (۱۳۶۶) محمدعلی نجفی
پرنده کوچک خوشبختی (۱۳۶۶) پوران درخشنده
تحفه ها (۱۳۶۶) ابراهیم وحیدزاده
ترن (۱۳۶۶) امیر قویدل
جهیزیه ای برای رباب (۱۳۶۶) سیامک شایقی
خارج از محدوده (۱۳۶۶) رخشان بنی اعتماد
خانه ای مثل شهر (۱۳۶۶) حجت اله سیفی
خانه در انتظار (۱۳۶۶) منوچهر عسگری نسب
ردپایی بر شن (۱۳۶۶) محمدرضا هنرمند
زمزمه (۱۳۶۶) خسرو ملکان
سرزمین آرزوها (۱۳۶۶) مجید قاری زاده
شاید وقتی دیگر (۱۳۶۶) بهرام بیضایی
شرایط عینی (۱۳۶۶) احمدرضا گرشاسبی
شکار (۱۳۶۶) مجید جوانمرد
شکوه زندگی (۱۳۶۶) حسن محمدزاده
شیرک (۱۳۶۶) داریوش مهرجویی
صعود (۱۳۶۶) فریدون جیرانی
کانی مانگا (۱۳۶۶) سیف اله داد
گاویار (۱۳۶۶) کیومرث پوراحمد
هراس (۱۳۶۶) شهریار بحرانی
ویزا (۱۳۶۶) بهرام ری پور
یار در خانه (۱۳۶۶) خسرو سینایی
گشتی ها (۱۳۶۵) جواد مرادی
وکیل اول (۱۳۶۵) جمشید حیدری
بخش نمایش های ویژه ۲ فیلم
نام فیلم کارگردان
پرستار شب (۱۳۶۶) محمدعلی نجفی
ویزا (۱۳۶۶) بهرام ری پور
بخش نمایشگاه پوسترهای سینمایی ۲۱ فیلم
نام فیلم کارگردان
اتاق یک (۱۳۶۵) رحیم رحیمی پور
اجاره نشین ها (۱۳۶۵) داریوش مهرجویی
پرواز در شب (۱۳۶۵) رسول ملاقلی پور
تصویر آخر (۱۳۶۵) مهدی صباغ زاده
خانه دوست کجاست؟ (۱۳۶۵) عباس کیارستمی
دست نوشته ها (۱۳۶۵) مهرزاد مینویی
دستفروش (اپیزود اول) (۱۳۶۵) محسن مخملباف
دستفروش (اپیزود دوم) (۱۳۶۵) محسن مخملباف
دستفروش (اپیزود سوم) (۱۳۶۵) محسن مخملباف
رابطه (۱۳۶۵) پوران درخشنده
روزهای انتظار (۱۳۶۵) اصغر هاشمی
شیر سنگی (۱۳۶۵) مسعود جعفری جوزانی
طلسم (۱۳۶۵) داریوش فرهنگ
گزارش یک قتل (۱۳۶۵) محمدعلی نجفی
ناخداخورشید (۱۳۶۵) ناصر تقوایی
آن سوی مه (۱۳۶۴) منوچهر عسگری نسب
جاده های سرد (۱۳۶۴) مسعود جعفری جوزانی
کلید (۱۳۶۴) ابراهیم فروزش
مادیان (۱۳۶۴) علی ژکان
بی بی چلچله (۱۳۶۳) کیومرث پوراحمد
بازجویی یک جنایت (۱۳۶۲) محمدعلی سجادی

شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۶

اخبار مرتبط