نشست فيلم سينمايي «قاتل اهلي» به كارگرداني مسعود كيميايي در سالن سعدي برج ميلاد برگزار شد.

به گزارش ستاد خبري جشنواره فيلم فجر، مسعود كيميايي نويسنده و كارگردان، منصور لشكري قوچاني تهيه كننده، بهزاد عبدي آهنگساز، فرشاد محمدي مدیرفيلمبرداری، پولاد كيميايي و پگاه آهنگراني بازيگران در اين نشست حضور داشتند.

در ابتدای این نشست، مسعود كيميايي که ورود او به داخل سالن با تشويق خبرنگاران همراه بود، بیان کرد: آمدن و نشستن با شما تبعات دارد. با دنياي مزدوري در هنر روبروييم. قيمت‌ها و ملاقات و جنس خنديدن‌ها را مي‌دانيم. اين فيلم مال نترس‌هاست. كسي كه اين فيلم را مي‌بيند، نترس است، مانند سازنده‌اش. این فیلم براي او ساخته شده است. براي كسی که خود را در ناداني‌ها مي‌گذارد.

وی ادامه داد: دو سال برای اين فيلم علاف بودم اما ايستادم تا فيلم را بسازم. اما دیگران به اين فیلم با گرفتن دو زار دامن مي‌زنند. برای تو فيلم را ساختم و براي تو اينجا نشستم. دسيسه‌ها و سياهي ديگر نمي‌ماند و فقط فيلم است که مي‌ماند.

منصور لشکری‌قوچاني در ادامه گفت: ممنون كه حمايت مي‌كنيد. این فیلم پروداكشن سختي داشت اما خدارو شكر به خوبي گذشت. متأسفانه جواد بیات تصويربردار پشت صحنه این فیلم امروز فوت كرد. در ادامه او از حاضران خواست برايش فاتحه‌اي بخوانند.

در ادامه پگاه آهنگراني اظهار کرد: از صميم قلب مي‌گويم افتخار می‌كنم اکنون كنار مسعود كيميايی نشستم. او به من بازی در این فیلم را پيشنهاد داد و مگر مي‌شود، برای بازی کردن در فیلم او وسوسه نشوم.

بهزاد عبدي نیز درباره همکاری‌اش با کیمیایی در جدیدترین فیلمش بیان کرد: این دومين همكاري من پس از «متروپل» با کیمیایی است. همه نکات را پیش از شروع فیلم او به خوبي برایم توضیح داد.

پولاد کیمیایی در ادامه این نشست گفت: سال‌هاست دارم از سينماي كيميايي ياد مي‌گيرم. ممنون از آقای فریدون جيراني و سعید راد كه در اینجا حضور دارند. اکنون عليرغم گلایه‌هاي زياد گفتم اينجا باشم تا سوالات را پاسخ بدهم. دوست داشتم پرویز پرستويي و امیر جديدي هم اینجا بودند، اما حاشيه‌ها كام‌مان را تلخ كرد. دوست داشتم بخش جشن جشنواره حفظ شود و از تلخي دور باشيم.

در بخش دیگری از این نشست، كيميايي در پاسخ به سوالات خبرنگاران توضیح داد: این فیلم نثر روزنامه‌اي داشت و موضوع آن رسانه است. اين فيلم ١٠٨ دقيقه است. به بهزاد عبدي هم كه نسخه را دادم، گفتم تا این حد موسیقی مي‌خواهم كه يك دقيقه هم زمان آن بيشتر نشد و اکنون فقط سه چهار دقيقه بايد از آن كم شود.

وی در پاسخ به انتقاد خبرنگاری دیگر، از حواشی به وجود آمده در روند ساخت فیلم «قاتل اهلی» گفت: اين حجم بي‌اخلاقي از داخل خود فيلم و از اصلي‌ترین نيروي فيلم آمده است. پولاد يك بازيگر است. هر وقت متلك مي‌خواهند بگويند، به او مي‌گويند پسر كيميايي. هي نيش مي‌زنند تا این حد که  خون داریوش مهرجويي را هم به جوش آوردند.

كيمیایي ادامه داد: در این میان كنجكاوي ايجاد شده است و خبرنگاران حق دارند سوال بپرسند. آقای لشکری قوچاني آدم محترمی است اما ايشان كارشان تبليغات در تلويزيون بوده است. او با ساخت اين فيلم در كنار من و به واسطه من برای خودشان تبليغ بزرگي كرد. او به من نتوانسته بند كند، حالا نوبت به پولاد رسيده است. اين فيلم سازنده و روش دارد. مگر می‌شود، بعد از پنجاه سال فيلم‌ام را براي پسرم كج و كوله كنم.

پولاد کیمیایی هم در ادامه صحبت‌های پدرش گفت: به‌خاطر من سكانسی كم يا زياد نشد. از ابتدا قرار نبود در اين فيلم به خاطر هم‌زمانی بازی در «گشت2» و اینکه اساسا من خواننده نیستم، بازي كنم، اما آقای لشکری قوچانی اصرار كرد كه پدرت دوست دارد در فيلم باشي. اکنون می‌بینیم که سكانس‌هايي از فیلم حذف و فينال آن مانند كليپ شده و تغيير کرده، در صورتي‌كه در فيلمنامه اينگونه نبوده است.

وی ادامه داد: امیر جديدي در این فیلم نمونه قهرمان كلاسيك فيلم‌هاي كيميايي است. من نخواستم به زور بر خلاف صحبت‌هاي لشکری‌قوچاني، در این فیلم وارد شوم. او بود که گفت مي‌خواهم از شما پدر و پسر در جشنواره فيلم داشته باشم. بسیار ناراحتم چرا با بزرگان اينگونه رفتار مي‌شود و کسی صرفا به خاطر سرمايه‌اش فيلم را بي‌هیچ دليلی تغییر می‌دهد. 

قوچاني نیز در ادامه این بحث‌ها گفت: در اين فيلم بر قانون اصرار داشتم. معتقدم هر خلافي که صورت می‌گیرد، این قوه قضائیه است که باید قضاوت کند. اکنون فيلمنامه موجود است. اين فيلم زندگي من است و اگر خوب نباشد، من از سينما حذف مي‌شوم. 14 درصد از پول من را در فیلم، دولتي بر مي‌دارد كه ادعا مي‌كند از هنر حمايت مي‌كند. حاشيه‌ها به فيلم من لطمه مي‌زند. ایمان دارم که در اين نظام بي‌گناه پاي چوبه دار مي‌رود اما اعدام نمي‌شود. به زودی پيگيري قانوني اين اختلاف را انجام خواهم داد.

در این نشست فریدون جيراني که به عنوان یکی از حاضران نشسته بود، به اصرار مجری از جای برخاست و در حمایت از مسعود کیمیایی، اینچنین بیان کرد: متاسفانه اين اتفاق افتاده است و متأسفم كه به اینجا آمده‌ام براي حمايت از مسعود كيمیايي و ابراز و تأکید بر اينكه مولف واقعی هر فیلم، كارگردان است و اوست كه مي‌تواند درباره فیلم تصميم بگيرد. از نامه پرويز پرستویی و فضايي كه اينجا در برج میلاد و کاخ جشنواره ايجاد شده است، بسیار متأسفم. آمدم اينجا و نمي‌خواستم مشكلات به اينجا كشيده شود. آقای کیمیایی به احترام شما و فيلم‌هايتان تعظيم مي‌كنم.

در ادامه نشست، مسعود کیمیایی گفت: از سعيد راد که اینجاست ممنونم که باوجود اینکه يك سال با هم درگيري روحي داشتیم، الان اينجا نشسته است. او نماینده واقعی از نسل قديم است. البته جاي پرويز پرستویی هم در این نشست خالي است و درود بر داریوش مهرجويي که به زودي نزد او مي‌روم و دستانش را مي‌بوسم.

این کارگردان در ادامه در پاسخي كوتاه به سوالات و توضيحات يكي از حاضران در نشست درباره فیلمش گفت: این فيلم سياسي نيست.

در بخش دیگری از نشست، پولاد کیمیایی با اشاره به حضور و انتخاب يغما گلرويي به عنوان ترانه‌ساز در این فيلم بيان كرد: کاراکتر خواننده در این فیلم از ابتدا مشخص نبود حتی به چه سبکی مي‌خواند. يغما را در جشن حافظ ديدم و آقای قوچاني در نظر داشت اين خواننده در فیلم از فرهاد یا فريدون فروغی بخواند اما من گفتم كليشه است و اگر فيلم بخواهد حرف جديد بزند بايد ترانه و آهنگ جديد داشته باشد.

وی ادامه داد: این تيپ شخصيت ما‌به ازای خارجی ندارد. با يغما مشورت كردم، او من را به دوستاني معرفي كرد و در همین راستا تمرين كرديم. شعرهاي يغما خاص است و به فضاي فيلم‌هاي كيميايي مي‌خورد. پدر و آقای قوچانی هم تأييد كردند كه در نهايت اين فيلم را بسازيم.

مسعود كيمیايي نیز در ادامه مجددا تأکید کرد: مگر مي‌شود يك كتاب دو مولف داشته باشد. «قاتل اهلی» يك تعريف دارد و فقط در مونتاژ قرار است اندازه‌اش كمي تغيير كند. اين فيلم يك كيسه‌كشي مي‌خواهد. فيلم تدوين ديگری نخواهد داشت. «قاتل اهلی» و حذفی‌اش مال من است و اقتصادش مال ايشان (اشاره به لشکری قوچانی).

كيميايي افزود: در این فیلم كاراكترهاي واقعي را كمتر مي‌بينيم. آنها كاراكترهايی خسته‌اند كه با پول ساخته شده‌اند. در این فیلم قهرمان مشخص شده و اندازه و معين نداريم.

این کارگردان در پاسخ به انتقاد يكي از خبرنگاران از خنده‌هاي سازمان‌دهي شده در سالن سينمايي برج ميلاد به هنگام نمایش فیلم «قاتل اهلی» با خنده گفت: اما آنها با يك داد ساكت شدند.

لشکری قوچاني نیز گفت: معتقدم «قاتل اهلی» فيلم خوبي است و بهتر از اين هم خواهد شد و بر اساس اين باور پای آن ايستادم. بازي‌هاي این فیلم فراتر از فیلمنامه است. بعد از جشنواره با مسعود كيميايی جلسه خواهيم گذاشت. سينما كار گروهي است. در «قاتل اهلی» عوامل را به خوبی كنارهم چيده‌ام و تمام آنچه كه از سينما و كيميايي مي‌دانستم در این فیلم انجام دادم. بهتراست از حاشيه‌ها دور شويد.

كيميايي نیز در پاسخ به او گفت: كوتاه كردن فيلم در حد شما نيست. اصل حاشيه‌های ایجاد شده برای فیلم هم خود این آدم است.